Befungin - čaga - Ryšavec šikmý
Čaga je druh choroša – huby, rastúcej hlavne na brezách, menovite v Rusku na Sibíri. Huba je na povrchu čierna, na reze má tabakovité hnedasté zafarbenie. Jej priemer sa pohybuje od 30 do 50 cm, váži 3 - 5 a viac kg, rastie 10 - 20 rokov. Vyživuje sa šťavami hostiteľa. Zbiera sa len na jeseň a na jar, keď má najväčšiu koncentráciu účinných látok.Vyskytuje sa i na breste, jarabine, jaseni, ale liečivé účinky má práve čaga rastúca na breze.
Čaga je naozaj legendárna. Už v staroveku sa niektoré huby používali ako liečivé prostriedky na rôzne ochorenia. Napríklad v jednom z rukopisov z Rusi XVI. storočia je zmienka o hube choroši, ktorý je známy v súčasnej dobe pod názvom ČAGA. Z rukopisov je známe, že ju používali pri liečbe Vladimíra Monomacha, ktorý zrejme trpel rakovinou perí. Do oficiálnych lekárskych a liečebných postupov ako protirakovinový liek sa zavádzal za cárskeho Ruska v r. 1858.
Čaga obsahuje účinné látky: dvojsýtne alkoholy zo skupiny triterpénov ako botulín, inoitociol a obliquol, ďalej polysacharidy, steroidy, chromogény, lignín, puríny, kyselinu čagovú, ktorá je podobná kys. humínovej (asi na 60%), buničinu, soli kremíka, železa, hliníka, vápnika, horčíka, sodíka, zinku, medi, mangánu a draslíka. Rovnako obsahuje melanín, ktorý podľa súčasných výskumov brzdí rozvoj patologických procesov spôsobených voľnými radikálmi, stabilizuje bunečné membrány a pôsobí ako silný imunostimulátor, má tiež antimykotické a antivírusové účinky.
Skúsenosti ľudového i odborného liečiteľstva mnohých storočí dali impulz k vedeckému skúmaniu čagy pri liečbe rakoviny. V 50. a 60. rokoch minulého storočia skúmali čagu vedci leningradského Botanického inštitútu V. L. Komarova pri Akadémii vied. Na základe výskumov profesorov P. A. Jakimova a I. K. Bulatova je v niekoľkých posledných desaťročiach extrakt z brezovej huby zavedený do medicínskej praxe pod názvom Befungin.
Dlhodobým testovaním a používaniam v praxi bolo zistené, že čaga má pomerne silné karcinostatické pôsobenie, hlavne v oblasti zažívacieho traktu, je veľmi účinná pri liečbe zápalu žalúdka, žalúdočných vredov, ochorení dvanástorníka, pečene a sleziny, ulceróznej kolitidy a Crohnovej choroby. Crohnová choroba a chronická kolitída sa výrazne lepší aplikáciami prípravku formou mikroklystíru, najlepšie večer po predošlom klystíre očistnom.
Čaga sa užíva aj u lymfatických chorôb. Vzhľadom k spojitosti medzi zažívaním a kožnými problémami pôsobí ako osvedčený podporný prostriedok pri liečbe psoriázy, ekzémov, erytrodermie ai. kožných chorobôb, lebo zlepšuje metabolizmus na bunkovej úrovni a tým zvyšuje odolnosť organizmu.
Posilňuje nervový systém.
Účinok drogy je komplexný a nie je teda nutné ju kombinovať s inými bylinami.
Na generalizovanom pôsobení drogy má hlavný podiel melanín, ktorý má podobnú molekulárnu štruktúru ako prirodzený melanín človeka a má preto možnosť bez prekážok preniknúť do štruktúry bunky a mať tak blahodárny vplyv.
U onkologických ochorení býva najlepší efekt dosiahnutý v počiatočných štádiách. V pokročilejších štádiách môže zastaviť ďalší rast novotvaru, mierniť bolesť a zlepšiť celkový stav nemocného.
Nedoporučuje sa súbežné podávanie antibiotík, je veľmi vhodné obmedziť príjem mäsitých a tučných potravín, konzerv, údenín a čistej glukózy.
U ľahších zápalových ochorení sa doba užívania a liečby počíta na týždne, pri onkologických nálezoch je treba dlhodobého užívania 3-6 mesiacov alebo aj dlhšie. Po troch mesiacoch zaraďujeme 7-14 dennú prestávku.
ČAGA ÚČINKY :
• pozitívne pôsobí na centrálny nervový systém
• ukľudňuje nervový systém pri nespavosti
• pozitívne pôsobí na látkovú výmenu
• zvyšuje odolnosť organizmu voči infekčným chorobám
• pri zápalových procesoch a nádoroch hrtanu vo forme inhalácií
• pri žalúdočných ťažkostiach, výborný podporný prostriedok pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika
• pri všetkých zápaloch tráviaceho ústrojenstva
• pri chronickej gastritíde
• pri polypóze žalúdka a čriev
• symptomatický prostriedok pri nádoroch s rôznou lokalizáciou
• pri ochorení pečene a sleziny
• pri psoriáze, ekzémoch a iných kožných problémoch
• v stomatológii pri paradentóze
Vlastnosti: Celkovo tonizujúci rastlinný prípravok. Reguluje metabolizmus, povzbudzuje obranné sily organizmu.
Účinné biologicky aktívne látky: polysacharidy, kyselina čagová, organické kyseliny, stopové prvky mangán, kobalt a rada ďalších.
Doporučené dávkovanie: 3x denne 1 polievková lyžica roztoku (pripraveného z troch čajových lyžičiek prípravku zamiešaných do 150 ml vody). Užívať po dobu 3 – 5 mesiacov, potom prestávka 7 – 10 dní. Pred použitím fľašku potraste. Užívajte 30 minút pred jedlom.
Individuálna neznášanlivosť je možná.
Nie je určené deťom.
Objem: 100ml
Skladovanie: v tmavom a chladnom mieste
Nový komentár