Dračia krv je živica stromu Croton lechleri. Poznáme ju aj pod názvom drag imuns. Dračia krv je očistný prostriedok vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Croton lechleri je strom, ktorý dorastá do výšky 20-30 metrov a jeho obvod je cca 30 centimetrov. Má svetlozelené srdcovité listy a zelenobiele kvety. Ak sa kôra nareže alebo zodrie, tak z nej vyteká tmavočervená tekutina (pripomínajúca krv). Táto miazga je práve spomínaná dračia krv. Táto tekutina bola prvýkrát popísaná v roku 1600 španielskym prírodovedcom, ale tradíciu má už medzi domorodými kmeňmi juhoamerickej Amazónie. Dračou krvou sa už odpradávna liečili obyvatelia Peru, Mexika či Ekvádoru.
Dračia krv je teda prírodný liek, ktorý má mimoriadne priaznivý vplyv na imunitný systém. Bojuje aj proti plesniam a baktériám. Už od minulosti sa dračia krv osvedčila pri liečení rán a poranení. Keď ňou potriete poranené miesto, tak zaschne a vytvorí sa ochranná vrstva. Preto sa jej pripisuje aj pomenovanie tekutý obväz. Jej účinky sú až tridsaťkrát silnejšie ako penicilín.
Dračia krv má antimikrobiálne, antibakteriálne, antimykotické a antivírusové účinky. Patrí k najpreskúmanejším rastlinám Peru práve vďaka svojim účinkom a intenzívne sa skúma už od 60. rokov minulého storočia. Používa sa na vonkajšie aj vnútorné použitie.
Vnútorné použitie sa odporúča pri:
vredových chorobách žalúdka a dvanástnika,
vírusových zápaloch pečene,
Crohnovej chorobe,
zápaloch tenkého a hrubého čreva,
cukrovke,
hnačkách,
tráviacich problémoch a nadúvaní,
liečbe pásového oparu,
rôznych vírusových ochoreniach a zápaloch dýchacích ciest, chrípke,
pri zápaloch hrtana, mandlí a ústnej dutiny.
Na vonkajšie použitie je v prvom rade vhodná pri drobných poraneniach. Ak sa chystáte do lesa alebo niekde, kde poranenie hrozí, tak je dobré mať malú flaštičku vždy pri sebe, pretože zastavuje krvácanie.
Ďalej je dračia krv na vonkajšie požitie vhodná na:
ochranu pred infekciou,
urýchlenie regenerácie tkanív,
hojenie oparov, áft,
zmiernenie uštipnutia hmyzom,
vredy predkolenia, hemeroidy, plesne a dermatózy (obklady),
hemeroidy,
popraskanú pokožku a na kožné defekty.
Dračia krv je dobrý prostriedok aj na výplachy ústnej dutiny, kedy účinkuje proti paradentóze, krvácaniu ďasien a kazivosti zubov. Slúži aj ako doplnok protinádorovej liečby, dodáva energiu pri únave a podporuje činnosť sleziny, pankreasu a štítnej žľazy. V neposlednom rade zlepšuje kvalitu kostí a kĺbov.
Dávkovanie: Vnútorne - obvykle sa užíva 5-20 kvapiek za deň rozdelených do 2-3 dávok. Najlepšie na lačno, rozmiešané v malom množstve vody
Zvonku - potrieť postihnuté miesto niekoľkých kvapkami podľa rozsahu
Nový komentár